Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:
119716 kpl

EVÄÄT ARKEEN YHTEYSTIEDOT

Eväät arkeen projekti
evaat.arkeen(at)
operaatioruokakassi.com

Koordinaattori
Jari Niemelä
045 1502250
jari.niemela@
operaatioruokakassi.com

Ohjaaja
Lottariina Hämäläinen
045 1502251
lottariina.hamalainen@
operaatioruokakassi.com


Päivystysvastaanotto
tiistaisin ja torstaisin
klo. 9-12

YHTEYSTIEDOT

Operaatio
Ruokakassi ry
Koulukatu 21 C 59
20100 Turku
045 120 37 50
ruokakassi(at)
operaatioruokakassi.com

Y-tunnus: 2367603-8

Tili: Nordea
159030-202356 ja IBAN
FI4715903000202356


Facebook:
Operaatio Ruokakassi

Toiminnanjohtaja
Mertsi "MEDI" Ärling
045 120 37 50
mertsi.erling(at)
operaatioruokakassi.com

Puheenjohtaja
Pertti Verho
044-7971566
pertti.verho(at)
operaatioruokakassi.com

Sihteeri ja hankintavastaava
René Honkanen
045-3551788
renee.honkanen(at)
operaatioruokakassi.com

Hankintakoord.
Janina Rosten
janina.rosten(at)
operaatioruokakassi.com
044-5899666

Logistiikka- ja talouspäällikkö
Markku Järvenpää
045-3551787
markku.jarvenpaa(at)
operaatioruokakassi.com

Kehityssuunittelija
Katja T. Ärling
katja.erling(at)
operaatioruokakassi.com
0414368685

Tiedottaja
Aira Kuvaja
tiedotus(at)
operaatioruokakassi.com
040 500 8316

EVÄÄT ARKEEN

Koordinaattori
Jari Niemelä
0451502250
jari.niemela(at)
operaatioruokakassi.com

Ohjaaja
Lottariina Hämäläinen
0451502251
lottariina.hamalainen(at)
operaatioruokakassi.com

Meille vähän on paljon

Operaatio Ruokakassin toiminnan mahdollistavat yksityiset lahjoittajat.


Taivaan Isä siunatkoon hyväsydämisyytenne.

Uutiset

2.5.2013
Vihdoinkin kaksi palkattua työntekijää jalkautuu ruokakassijonoihin
Lue lisää » 4.4.2013
Ruoka-apua helpotetaan turvallisuudesta tinkimättä
Lue lisää » 3.3.2013
Yhä useampi äiti ja isä hakee ruokaa jonosta
Lue lisää » 23.2.2013
Einestuottajat ja Evira vetoan teihin
Lue lisää » 16.2.2013
Köyhät köyhempiä kuin ennen - perusturva lama-ajan tasolla
Lue lisää »

Uusimmat kirjoitukset

ON SYKSY TULLUT MYÖS MUN ELÄMÄÄN

Share |

Keskiviikko 22.9.2010 klo 21:14 - Pertti Verho


ON SYKSY TULLUT MYÖS MUN ELÄMÄÄN

keskiviikko 22.9.2010 - pertti

 

  • Upea kesä on takanapäin. Lämmintä piisasi, kiitos Jumalalle, ei kuitenkaan liian kanssa. Vietimme vaimoni kanssa tosi hienon kesäloman Turunmaan saaristossa. Olimme kahdestaan liki kolme viikkoa veden äärellä! Vain ystäväpariskuntamme kävivät yökylässä. Poikamme piipahti omien laskujensa mukaan kolmen päivän visiitillä. Hän saapui myöhään maanantai-iltana ja lähti ensimmäisellä lautalla keskiviikkoaamuna. Ojalankaan laskuopin mukaan tästä ei ihan kolmea päivää kerry?

  • Parisuhteen kannalta yhteisen ajan viettäminen on kultaakin kalliimpaa. On aikaa jakaa ajatuksiaan, puhua ja tulla kuulluksi. Me kaadoimme yhdessä pari puuta, uimme ja lepäilimme rannalla. Muutaman kerran piipahdimme ihmisten ilmoille käydessämme kaupassa Kustavissa. Yhdessä ollessa keskinäinen rakkaus saa virkistystä ja halu selkeämpään sitoutumiseen omaan puolisoonsa syvenee. Hieno juttu! Julistaudun parisuhdeasioiden puolestapuhujaksi. Parisuhteeseen pitää ja kannattaa satsata! Kannattaa ilmoittautua vaikkapa Mennään eteenpäin –parisuhdeviikonloppuun tai mennä leirille. Hyvä ja toimiva parisuhde tässä itsekeskeisessä maailmanmenossa on kultaakin kalliimpaa.

  • Olimme mukana Suomen vapaakirkon kesäjuhlilla Helsingissä heinäkuussa. Kuunnellessani nuorisotyöntekijä Tommi Koivusen ja kiinalaisen veli Junin puheita vaivuin mietteisiin, jotka kuiskuttelivat synkähköjä ajatuksia itsestäni. Tunsin itseni puolivillaiseksi ja kelvottomaksi tehtävissäni, joita teen seurakunnassani ja Operaatio Ruokakassissa. Sitten kuin vähän yllättäen näin mielessäni tapahtuman ja mieleni täyttivät ajatukset Jeesuksesta, joka tuli ottamaan kastetta Johannes Kastajalta. Johannes esteli aluksi. Hän esitti, että Jeesuksen pitäisi kastaa hänet. Mutta Jeesus sanoi, että näin tulee tehdä. Johannes oli kelvollinen kastamaan Jeesuksen. Ja tuon hetken seurauksena Jumalan nimi kirkastui ja tuli kunniaan. Koin Jumalan rohkaisevan minua. Minäkin saan palvella.

  • Kolmas upea juttu viime kesältä oli Mikaelin seurakunnan järjestämä Hengen uudistus kirkossamme –kesäjuhlat, joissa Operaatio Ruokakassi sai vastata juhlaväen muonituksesta. Työn lomassa huomasin, kuinka mukaviin ihmisiin olenkaan saanut tutustua Operaatio Ruokakassin kautta.

  • Syyskuun tulemisen myötä innostukseni hyötyliikuntaan, jota olen tähän asti suorittanut työmatkapyöräillen, mureni melkein yhdellä iskulla. Tuntuu, että aina sataa. Tai, että aamulla on jo niin pimeää, että pyöräillessä en näe tien kuoppia riittävän hyvin. Siksi pyöräily ei ole enää niin mukavaa kuin kesäaikana. Kynnys auton käyttämiseen on tullut äärimmäisen matalaksi.

  • Olen nostanut veneen jo talvitelakalle. Ikivanha meriläinen. Siinä riittäisi puuhaa. Olisi pesemistä, peittelemistä ja moottorin huoltoa. Kaiken kukkuraksi huomasin viimeisellä merireissulla ajokatoksessa jonkinasteista puun lahoamista, joka pitäisi korjata. Hyötyliikunta muuttuu paniikkinikkaroinniksi.

  • Syksy toi mukanaan taas aamupiirin, jossa olen uskollisesti käynyt muutaman vuoden ajan. Kokoonnumme tiistaiaamuisin Ravintola Gardeniassa klo 7 jälkeen, 20 – 30 ihmistä. Jumalan läsnäoloa ja aamupala (joka mielestäni on aikamoisen vaatimaton tai samanlainen kerrasta toiseen). Olen kokenut tämän piirin itselleni tärkeäksi. Jumalakin on sitoutunut piiriimme. Hyvä näin.
  • Operaatio Ruokakassi valittiin Turun osakilpailun voittajaksi Aamuset-lehden järjestämässä vuoden kaupunkitekokilpailussa. Tosi hieno juttu! Tuntuu hyvältä, että tekemämme työ vähävaraisten ja köyhien ihmisten parissa, on noteerattu näin upeasti. Pääsimme loppukilpailuun, jossa valitaan koko Suomen kaupunkiteko.

  • Syksyn tultua Operaatio Ruokakassissa mukana olevat seurakunnat ja järjestöt jatkavat taas kaupunkiteon tekemistä täydellä höyryllä. Kasseja pakataan, ruokaa valmistetaan ja ihmisiä kohdataan. Naantalin Waihtoehtoyhdistys liittynee mukaan työyhteyteemme jo aivan lähiaikoina. Toivon sydämestäni, että myös Pelastusarmeija pyörtää keväisen eroamispäätöksensä ja tulee takaisin mukaan Operaatio Ruokakassiin siitäkin huolimatta, että OR:stä tulee rekisteröity yhdistys. 

  • Ja mitä vielä odotan: Lokakuun etelänmatkaamme, avantoa Ispoistenrantaan ja lunta.
  • Poikani uimariuran aikana omat yhteiset etelänmatkamme jäivät kokonaan tekemättä, koska oli tärkeää, että hän sai harjoitella myös ulkomailla.
  • Yksi talven suurimmista nautinnoistani on herätä aamulla kello 6 ja lähteä vaimoni kanssa suoraan sängystä Ispoistenrantaan uimaan (tai pulahtamaan) kylmään veteen. Siinä unet karisevat silmistä ja virkeyttä riittää mukavasti koko päivän matkalle!
  • Viime talvena hiihdin paljon. Toivon, että paksu ja pitkäaikainen lumivaippa peittäisi turkulaisen maiseman tänäkin talvena.


Kommentoi kirjoitusta

Kommentti:*

Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini